زغال چینی چیست ؟

زغال فشرده یا زغال قالبی ، که با نام زغال چینی هم شناخته می شود. (به دلیل خاستگاه آن که در ابتدا در چین بود) با استفاده از برخی فرآورده های چوبی و قرارگیری در خط تولید و دستگاه ها ساخته می شود. یکی از مراحل مهم و دستگاه هایی که در خط تولید ذغال فشرده استفاده می شود نیز کوره است. در واقع دستگاه های دیگر برکیت را که زغال خام است آماده کرده. و پخت زغال در کوره انجام می شود. اما کوره ها در انواع مختلفی هستند که به طور کلی. به دو دسته کوره های صنعتی و سنتی تقسیم می شوند.

صنعت تولید زغال فشرده تقریبا سال ۹۰ وارد ایران شد و یک صنعت نو ظهور و جوان میباشد .به همین دلیل بازار خوب و روبه رشدی دارد . زغال چینی ترکیبی فشرده شده از خاک اره (خاک اره خشک و خاک اره مرطوب) خاک زغال و پوست گردو میباشد. که در این مقاله با انواع مواد اولیه .(خاک اره , پوست گردو و خاک زغال) اشنا میشوید. و می آموزید یک زغال چینی خوب چه ویژگی هاییی دارد و چگونه تولید میشود.

خاک اره

انواع خاک اره برای زغال چینی :

از لحاظ رطوبت خاک اره به دو دسته خاک اره مرطوب (خاک اره ی چوب تازه) و خاک اره خشک ( خاک اره ی چوب خشک شده) تقسیم میشوند.

اندازه خاک اره ( size )
اندازه خاک اره به نوع آسیاب شدن آن بستگی دارد که به پنج دسته تقسیم میشوند:

خاک اره CNC( شِکری ).
خاک اره کراشر( درشت یا پفکی )
خاک اره آسیاب( متوسط )
خاک اره نجاری( متوسط ).
خاک اره اره فلکی( ریز )

خاک زغال

خاک زغال به دو دسته ی آسیاب شده ( مویزی ) و آسیاب نشده تقسیم میشوند که توصیه میشد. در صورت داشتن آسیاب از خاک زغال آسیاب نشده استفاده کنید!به این دلیل که متاسفانه برای سود بیشتر یا هر دلیل دیگری در خاک زغال آسیاب شده. شن و ماسه وجود دارد که باعث نابودیه تنگستن( جوش ماردون ) میشود.

خاک زغال درصد استفاده کمتری نسبت به خاک اره (مرطوب و خشک) و پوست گردو در تهیه مواد اولیه دارد.

پوست گردو

پوست گردو برای سرعت بخشیدن به تولید بریکت ( زغال خام ) و افزایش زمان سوخت زغال و استحکام زغال استفاده میشود برای خرید پوست گردو بهتر است. که در فصل تابستان که به اصطلاح وفور پوست گردو است خرید کنید چون در زمستان هم کم یاب شده و هم مجبورید با قیمت بیشتری خریداری کنید.

بریکت چوب چیست ؟

از مخلوط مقدار مشخصی از خاک اره مرطوب , خاک اره خشک و همچنین خاک زغال و پوست گردو مواد اولیه برای تولید زغال چینی آماده میشود.

بعد از سرند کردن مواد توسط سرند های صنعتی که در هر خط تولیدی مشاهده میشود.مواد را گرم کرده و آن را داخل اصلی ترین دستگاهمون (اکسترودر ) میریزیم. و با حرارت های المنت های قوی خاک اره به شکل مکعب مستطیل در میاید که به آن بریکت (زغال خام) گفته میشود والبته هنوز خام بوده و نیاز به سوختن در کوره ها دارد.

وزن هر شمش بریکت چوب در حالت استاندارد تقریبا ۱۵۰۰گرم تا ۱۷۰۰گرم و طول آن ۷۰ سانتیمتر میباشد.

نحوه تشخیص کیفیت زغال چینی

نحوه تشخیص زغال عمدتا به دو بخش تقسیم میشود ۱-قبل از استفاده. ۲-بعد از استفاده

قبل از استفاده میتوان به نکاتی همچون ترک و شکنندگی بالا که با چشم قابل مشاهده است پی برد. همچنین میتوان با در دست گرفتن آن و میزان استحکام آن از لحاظ شکنندگی و خورد شدن پی برد زغال سوخته عمدتا بسیارراحت خورد و شکسته میشود. و از ترکهای سطح عمقی آن نیز میتوان فهمید که زغال سوخته است یا نه.

قبل از استفاده آن میتوان از وزن و سنگینی آن نیز فهمید زغالی که بسیار سفت باشد زغال خام است که خوب در کوره پخته نشده. و عمدتا گازهای بد بو و سردرد ناشی از مصرف قلیان از همین نوع است.

همچنین از رنگ زغال نیز میتوان فهمید که کیفیت آن چگونه است. زغال چینی با کیفیت نباید سیاه سیاه باشد رنگ زغال خوب برخلاف باور عموم نقره ای رنگ است.

نکته دیگر راجب زغال با کیفیت این است که با ساییدن شمش زغال میتوان فهمید که کیفیت زغال چگونه است اگر زغال چینی با ساییدن (به طور مثال ناخن یا ساییدن دو تیکه زغال به یکدیگر).اگر صدایی همچون سفال بدهد. در نتیجه زغال با کیفیتی است.

 

به طور کلی برای زغال چینی با کیفیت قبل استفاده

  • تقریبا نقره ای رنگ است.
  • هنگام ساییده شدن صدای همچون سفال میدهد.
  • وزن آن نه خیلی سنگین و نه سبک است
  • فاقد ترک و شکنندگی زیاد است.

نکته: برخی افراد با اضافه کردن چوب MDF به جای خاک اره مرطوب باعث سنگینی زغال شده. اما کیفیت آن را بسیار بسیار پایین میاورند.

 

حال قسمت دوم یعنی چگونگی فهمیدن کیفیت زغال چینی بعد استفاده را مورد بررسی قرار میدهیم.

معمولا زغال چینی نسبت به دیگر زغال ها دیرتر شعله ور میشوند و نباید با زمان زغال کبابی آن را مقایسه کرد. اما زغال ترک خورده و خام زمان زیادی میبرد تا شعله ور شود.

نکته بعدی این است که هنگام شعله ور شدن زغال نباید گازی از آن خارج شود.همچین اتفاقی ناشی از خام بودن زغال و پخت اشتباه آن در کوره دارد.

این نوع گاز ها گازهای سمی هستند که برای انسان مخصوصا کسانی که ناراحتی تنفسی دارند خطرناک است. و دارای بوی بد که باعث سر درد میشوند هستند.

زغال های با کیفیت دارای ماندگاری بالایی هستند. و همین برتری را نسبت زغال های کبابی دارند که ماندگاری آنها بسیار بالاتر است.اما ماندگاری بسیار بالا به طوریکه زغال ساعتها روشن باشد ایراد دارد. زیرا افراد تولید کننده با اضافه کردن چسپ به مواد اولیه خود . ماندگاری آن را بالا برده که باعث پایین آمدن کیفیت زغال میشود.

تولید زغال توسط شرکت زغال سازان بهار

اگر قصد راه اندازی تولیدی زغال را دارید و هنوز هزینه های آن و نحوه تولید آن را نمیدانید.کافی است باشرکت ما (زغال سازان بهار) تماس بگیرید.

ما دستگاهها و موارد مورد نیاز کارگاه شما را تامین میکنیم . وهمچنین آموزش و تولید زغال رایگان کارگاه شمارا تا یک ما به عهده میگیریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه مطالب ما و جهت ارتباط با میتوانید با شماره ایی که در صفحه اول سایت درج شده با ما تماس بگیرید.